Co to jest Powertex?

Rękodzieło ostatnimi czasy przeżywa swoisty renesans. Warto zauważyć, jak wiele się kryje pod tym pojęciem. Rękodzieło może być nie tylko sposobem na biznes, ale przede wszystkim świetnym hobby, które pozwoli oderwać się od zabieganej rzeczywistości, odprężyć, poukładać myśli, rozwinąć wyobraźnię, a przy tym stworzyć coś nietuzinkowego.Przy tym wszystkim, daje też możliwość poznania nowych materiałów i środków, które pozwalają rozwijać i poszerzać swoje horyzonty twórcze. Dzisiaj chcemy krótko przedstawić jeden z takich bardzo uniwersalnych środków, który może być wykorzystywany w bardzo wielu sytuacjach. Poznajcie zatem Powertex. Czym on dokładnie jest i gdzie może znaleźć swoje zastosowanie? Zapraszamy do lektury! Zabawa materiałem… Kontynuuj czytanie

rękodzieło

Rękodzieło ostatnimi czasy przeżywa swoisty renesans. Warto zauważyć, jak wiele się kryje pod tym pojęciem. Rękodzieło może być nie tylko sposobem na biznes, ale przede wszystkim świetnym hobby, które pozwoli oderwać się od zabieganej rzeczywistości, odprężyć, poukładać myśli, rozwinąć wyobraźnię, a przy tym stworzyć coś nietuzinkowego.Przy tym wszystkim, daje też możliwość poznania nowych materiałów i środków, które pozwalają rozwijać i poszerzać swoje horyzonty twórcze. Dzisiaj chcemy krótko przedstawić jeden z takich bardzo uniwersalnych środków, który może być wykorzystywany w bardzo wielu sytuacjach. Poznajcie zatem Powertex. Czym on dokładnie jest i gdzie może znaleźć swoje zastosowanie? Zapraszamy do lektury!

Zabawa materiałem

Aby dobrze wyjaśnić czym jest środek, o którym chcemy dziś mówić, czyli wspomniany już Powertex, musimy mieć świadomość, że rękodzieło czy ogólnie twórczość bazuje na bardzo różnych środkach i materiałach. Czasem patrząc na gotowy już twór, moglibyśmy się zdziwić, gdybyśmy dowiedzieli się jak on powstawał i ile etapów zajęło jego stworzenie. Ale chyba właśnie to jest najpiękniejsze w tym hobby. Możliwość mieszania różnych stylów i materiałów, a wręcz zabawa takimi elementami, które czasem przypadkowo odkryte lub połączone dają niesamowity efekt, cały czas rozwijają naszą wrażliwość i kreatywność. Jednak to nie wszystko. Właśnie ten aspekt powoduje, że sztuka i jej tworzenie nigdy się nie nudzi. Zawsze tworzenie czegoś od podstaw jest nową przygodą, która zabiera nas w coraz to inne miejsca i odkrywa to, czego wcześniej po prostu nie wiedzieliśmy albo nie zauważaliśmy. Zatem warto spróbować tego typu hobby nazywanego czasem stylem art. Być może stanie się to Twoja pasją i w tworzeniu różnych rzeczy odkryjesz siebie na nowo.

Powertex, czyli utwardzacz na usługach sztuki

Wróćmy jednak do meritum. Czym jest wspomniany w tytule Powertex? Najprościej mówiąc, z technicznego punktu widzenia, jest to utwardzacz tkanin na bazie wody, który może być używany jako alternatywa dla poliestru. Jednak nie jest to środek drażniący czy żrący. Jego skład sprawia, że jest całkowicie bezpieczny i przyjazny środowisku. To ważny element, o którym niektórzy zapominają sięgając po różnego rodzaju środki.

Środek ten jest bardzo uniwersalny w zastosowaniu. Utwardza bowiem wszelkie materiały chłonne, takie jak tkaniny, papier, karton, skóry czy włókna szklane. Do tego wszystkiego utwardzacz Powertex można naprawdę łatwo połączyć z samoutwardzalnymi glinami, betonem, kamieniami, ceramiką, drewnem, piaskiem i Stone Art, czyli różnymi materiałami, które są używane w procesie twórczym.

Jak używać Powertex w praktyce? Bardzo prosto! Dowolny naturalny materiał (im bardziej naturalny, tym lepiej) zanurz w Powertex, a następnie owiń lub udrap na przykład wokół szkieletu rzeźby czy figury. Po nałożeniu utwardzacza zaczyna się proces właściwy schnięcia, jednak pozostaje on elastyczny jeszcze kilka godzin – w zależności od temperatury w pomieszczeniu. Właśnie w tym czasie zaczyna się praca nad przedmiotem oraz kształtowanie swojego dzieła. Po tym czasie przedmiot będzie twardy i wytrzymały. Całkowite wyschnięcie pozwala na dalszą pracę lub wykończenie danego elementu. Oczywiście sam środek możemy na tkaninę nanosić również pędzlem, szpatułką czy szczoteczką.

Powertex – zastosowanie

Gdzie jednak taki rodzaj utwardzacza może znaleźć swoje konkretne zastosowanie? Otóż, dzięki Powertex można z powodzeniem stworzyć ciekawe i oryginalne rzeźby, obrazy, dekoracje, a nawet biżuterię.

Powertex transparentny jest mlecznobiały, a po wyschnięciu staje się matowy i pozostawia oryginalne wzory i kolory z utwardzonych materiałów. Oczywiście, można utworzyć Powertex w dowolnym kolorze dodając pigment PowerColor do transparentnego Powertex. W takiej sytuacji należy rozpuścić pigment w niewielkiej ilości ciepłej wody i dobrze wymieszać z utwardzaczem Powertex. Jednakże sam utwardzacz można nabyć już w gotowych kolorach. Powertex szary, brązowy, terakota, kość słoniowa, czarny, zielony, żółta ochra, czerwony, niebieski i biały są warunkowo odporne na warunki atmosferyczne. Oczywiście, dla dodatkowej ochrony można zastosować jeszcze dwie warstwy lakieru akrylowego, które nakłada się po całkowitym wyschnięciu przedmiotu. Wtedy będzie go można bezpiecznie trzymać na zewnątrz właściwie w każdych warunkach.