Początki decoupage – co i gdzie kupić?

Chęć rozpoczęcia przygody z techniką decoupage wiąże się z zakupem podstawowych elementów, których będziemy potrzebować w czasie pracy. Co przyda się dla osoby początkującej? Gdzie szukać produktów do decoupage? Czym jest decoupage? Decoupage to prosta metoda handmade ozdabiania różnych przedmiotów i powierzchni kolorowym papierem i innymi elementami. Polega ona na na nałożeniu papieru/wzoru na powierzchnię w taki sposób, by wyglądał on jak namalowany. Najczęściej w technice decoupage jako podstawowego materiału ozdobnego używa się wzorzystych serwetek, papieru ryżowego, papieru soft i innych. Przedmioty i powierzchnie do ozdabiania mogą być różne – metoda sprawdzi się zarówno na drewnie, jak i na szkle… Kontynuuj czytanie

Decoupage

Chęć rozpoczęcia przygody z techniką decoupage wiąże się z zakupem podstawowych elementów, których będziemy potrzebować w czasie pracy. Co przyda się dla osoby początkującej? Gdzie szukać produktów do decoupage?

Czym jest decoupage?

Decoupage to prosta metoda handmade ozdabiania różnych przedmiotów i powierzchni kolorowym papierem i innymi elementami. Polega ona na na nałożeniu papieru/wzoru na powierzchnię w taki sposób, by wyglądał on jak namalowany. Najczęściej w technice decoupage jako podstawowego materiału ozdobnego używa się wzorzystych serwetek, papieru ryżowego, papieru soft i innych. Przedmioty i powierzchnie do ozdabiania mogą być różne – metoda sprawdzi się zarówno na drewnie, jak i na szkle czy ceramice.

Sklepy dla plastyków

Wszystkie potrzebne materiały do decoupage znajdziemy w sklepach plastycznych. Rozpoczynając przygodę z tą metodą zdobienia warto się wybrać do sklepu artystycznego, ponieważ fachowa obsługa podpowie, co najlepiej się sprawdzi w rękach osoby początkującej i nie zniechęci jej na samym początku przygody z decoupage.

Lista zakupów

Przede wszystkim potrzebujemy przedmiotu, który będziemy ozdabiać. Warto zacząć od przedmiotów z surowego drewna, które w prosty sposób będzie można przygotować do ozdabiania – najlepiej sprawdzą się drewniane pudełeczka na herbatę, chusteczki, biżuterię czy inne drobiazgi. Wybór tych przedmiotów w sklepach z artykułami do decoupage jest duży.

Do wykonania decoupage oprócz wybranego przedmiotu potrzebujemy:
• jasną farbę akrylową,
• kolorowe serwetki lub papier z ulubionymi motywami ozdobnymi,
• klej do decoupage,
• płaskie pędzelki z syntetycznego włosia
• lakieru do decoupage.

Dodatkowo mogą być potrzebne:
– papier lub kostka ścierna do przygotowania powierzchni,
– suszarka do włosów w celu ewentualnego przyspieszenia procesu schnięcia,
– bejca rustykalna do ewentualnego nadania koloru przedmiotowi z drewna,
– dodatkowe elementy do ozdobienia przedmiotu, np. wstążki, koronki, elementy metalowe, tj. okucia, nóżki itp.

Precyzja i cierpliwość

Decoupage wymaga naszego skupienia tak, by wykonana praca była estetyczna. Oczyszczoną drewnianą powierzchnię należy pokryć jasną farbą akrylową, przygotowując w ten sposób powierzchnię pod dalsze działanie. Z zakupionych serwetek wycinamy lub wyrywamy interesujący nas wzór.

Przykładamy wzór do naszej powierzchni i zaczynamy nanosić na nią pędzelkiem cienką warstwę kleju. Zaczynamy tę czynność bardzo delikatnie, od środka serwetki do jej brzegów, uważając, by jej nie uszkodzić. Można przed nałożeniem wzoru na powierzchnię lekko pokryć przedmiot cienką warstwą kleju, oczywiście w miejscu, w którym planujemy przykleić wzór. W sprzedaży znajduje się również uniwersalne medium tj. lakier/klej który zastąpi nam lakier i klej.  Po dokładnym przyklejeniu wzoru odkładamy nasz ozdobiony przedmiot do wyschnięcia.

Po całkowitym wyschnięciu przedmiotu należy nanieść na drewno dwie, trzy warstwy lakieru. Musi on zostać dokładnie rozprowadzony – wzór powinien wtopić się w powierzchnię, dając wrażenie namalowanego. Gdy lakier wyschnie nasza ozdoba będzie gotowa. Można ją dodatkowo ozdobić takimi elementami jak wstążki, okucia itp.

Decoupage jest techniką, która pozwala na samodzielne tworzenie dekoracji i niepowtarzalnych prezentów, dzięki której stają się one bardziej osobiste. Aby zabawa z tą metodą była przyjemna i efektowna warto zaopatrzyć się w dobre materiały w sprawdzonych punktach sprzedaży.