Czym można zdobić główki gipsowe?

Rzeźby i płaskorzeźby wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, lecz gips wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych tworzyw. Można go odlewać w formie płynnej lub z łatwością go rzeźbić, gdy jest w formie stałej. W celu nadania dodatkowych wartości estetycznych rzeźby gipsowe można ozdabiać na kilka sposobów. Przygotowanie do zdobienia Rzeźbiarze często wykonują gipsowe główki z gotowych kawałków materiału. Jest to sposób na doszkalanie swoich umiejętności, jak również model próbny, na którym można się wzorować przy obróbce twardych kamieni. Częściej jednak główki odlewa się w gotowych formach z silikonu lub lateksu. Można także samodzielnie zrobić taką formę za pomocą wybranych mieszanek… Kontynuuj czytanie

gipsowe główki

Rzeźby i płaskorzeźby wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, lecz gips wciąż pozostaje jednym z najpopularniejszych tworzyw. Można go odlewać w formie płynnej lub z łatwością go rzeźbić, gdy jest w formie stałej. W celu nadania dodatkowych wartości estetycznych rzeźby gipsowe można ozdabiać na kilka sposobów.

Przygotowanie do zdobienia

Rzeźbiarze często wykonują gipsowe główki z gotowych kawałków materiału. Jest to sposób na doszkalanie swoich umiejętności, jak również model próbny, na którym można się wzorować przy obróbce twardych kamieni. Częściej jednak główki odlewa się w gotowych formach z silikonu lub lateksu. Można także samodzielnie zrobić taką formę za pomocą wybranych mieszanek artystycznych. Starą główkę trzeba oczyścić z łuszczących się farb i lakierów. W przypadku świeżej figurki można od razu nałożyć grunt. Tradycyjnie stosowało się naturalny pokost lniany. Obecnie istnieje wiele specyfików gruntowych, które wzmocnią strukturę, zapobiegną pyleniu się i zwiększą przyczepność farby.

Lakierowanie, malowanie, zdobienie

Pierwszą, najprostszą formą zdobienia, jest pomalowanie lakierem, który wzmocni strukturę i sprawi, że w zależności od wybranego rodzaju, główka będzie błyszcząca, matowa, lekko przyciemniona lub postarzana. Innym sposobem zdobienia jest malowanie. Gips to na tyle dobry materiał, że można go pokrywać praktycznie każdym rodzajem farby. Odradzamy jednak farby olejne, które bardzo długo schną i przy pracy wydzielają szkodliwe opary. Położenie każdej następnej warstwy wymaga wyschnięcia poprzedniej. Zdecydowanie lepsze będą farby akrylowe, które wysychają w ciągu kilku minut. Główki można malować farbami akwarelowymi, lecz najpierw trzeba je zwilżyć wodą. Dobre będą także akwarele. Podobnie jak w przypadku malowania obrazów, najpierw barwi się największe powierzchnie, czyli twarz i włosy. Po wyschnięciu tych warstw domalowuje się cienie, oczy i usta. Figurki gipsowe można także ozdabiać brokatem, wstążkami czy techniką decoupage.

Gips łączony z innymi materiałami

Współczesne sklepy plastyczne mają wiele różnorodnych specyfików, które umożliwiają łączenie przeróżnych materiałów bez ryzyka zmniejszenia trwałości dzieła. Przykładem jest utwardzacz tkanin Powertex, główki gipsowe Powertex który z jednej strony utwardza tkaniny, papier, karton, skóry i włókna szklane, a z drugiej łatwo łączy się z samoutwardzalnymi glinami, betonem, kamieniami, ceramiką, drewnem czy piaskiem. To doskonały środek do wykonywania gipsowych główek oraz niebanalnego ich zdobienia. Powertex po wyschnięciu staje się matowy, a na utwardzonych materiałach pozostawia oryginalne wzory i kolory. Co więcej, można go utworzyć w dowolnym kolorze poprzez rozpuszczenie pigmentu i zmieszanie go z utwardzaczem. Powstała struktura jest termoplastyczna, więc przed wystawieniem na zewnątrz trzeba ją zabezpieczyć dwiema warstwami lakieru akrylowego. Pełne utwardzenie uzyskuje się po 10-14 dniach. Skończone dzieło po wyschnięciu można pomalować barwnikami zmieszanymi z lakierem Easy Varnish. W ten sposób uzyska się cechę wodoodporności.